wtorek, 21 lutego 2012

"Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej" Sławomir Koper

Zamiłowanie do historii żyje we mnie od dawna. Dlatego też lubię od czasu do czasu sięgnąć po książkę z tej dziedziny. Wszak wiedza zdobyta w szkole jest tylko zbiorem podstawowych informacji: wyliczanką dat, nazwisk i bitew. 
Sławomir Koper to ostatnio bardzo płodny autor, w 2011 roku wydał aż cztery pozycje. Jedną z nich jest właśnie " Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej"
Jest to zbiór esejów przedstawiających wydarzenia dwudziestolecia międzywojennego, którymi żyła opinia publiczna tamtych czasów. Autor wybrał  najbardziej spektakularne skandale, jednakże starał się nie powtarzać tematów już wcześniej opisanych w swoich książkach. 
I tak możemy głębiej zapoznać się z okolicznościami morderstwa prezydenta Narutowicza, z obyczajowym skandalem jakim było drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego z kobietą o 29 lat od niego młodszą, z prowokującymi opinię publiczną poglądami Tadeusza Boya Żeleńskiego, czy do dziś nie przesądzoną sprawę morderczyni Gorgonowej.
Przeważają w książce tematy natury politycznej, zapewne z uwagi na wcześniejsze publikacje autora "Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej" oraz "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej". Czy eseje wyczerpują temat? Zapewne nie do końca. Wszak niektóre z poruszonych problemó są na tyle kontrowersyjne iż zasłużyć powinny na osobną książkę - chociażby sprawa Berezy Kartuskiej - polskiego obozu odosobnienia. Jednakże czytelnikom, którzy nie są wykształcenia historycznego dostarczają wielu ciekawych informacji. 
Książkę z czystym sercem polecam, jednakże wcale nie przyznaję jej najwyższych ocen. Jest po prostu dobra. Warto ją przeczytać, aby dowiedzieć się czegoś nowego, ale wypieków na twarzy nie przysparza.  

2 komentarze:

  1. Tym razem nie dla mnie.Zapraszam na candy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Koper był w marcu w Rybniku (tzn u nas, u mnie), ale jakoś nie poszłam i teraz pluję sobie w brodę.

    OdpowiedzUsuń